Sveikatos sistemos finansai Lietuvoje

Gavome keletą prašymų pateikti statistikos apie Lietuvos sveikatos sistemos finansavimą palyginus su ES šalimis. Tęsdamami seną tradiciją, parengėme naują, pagal 2020 m. Eurostat duomenis „burbulų“ paveikslą.

Galime matyti, kad Lietuvos sveikatos sistema, palyginus su dauguma ES šalių, ne tik mažai finansuojama, bet yra dar vienas aspektas. Lietuvoje gana didelė išlaidų sveikatai dalis finansuojama privačiomis lėšomis. T. y., - tai pagrindinai namų ūkių išlaidos. Iš pateikto paveikslo galime matyti, kad ne tik visuomeninis sveikatos sistemos finansavimas tenkantis vienam gyventojui Lietuvoje yra labai mažas („burbulo“ skersmuo, 937 Eurai, 2020 m.), bet ir visuomeninio finansavimo dalis nuo visų einamųjų išlaidų sveikatai (y – ašis, tik apie 70 proc.) Lietuvoje taip pat yra gana maža. O, ką jau kalbėti apie visas išlaidas sveikatai, kaip procentas nuo BVP (x – ašis, šiek tiek viršija 7,5 proc.).

Tikėtis, kad galėtume sveikatai skirti tiek pat lėšų kaip Vokietijoje ar Švedijoje  vargu ar galima (reikėtų daugiau nei 4,5 karto daugiau visuomeninių lėšų). Bet reikalauti kad valstybė skirtų daugiau lėšų sveikatos sistemai, manau, būtina.


UAB Sveikatos ekonomikos centras (SEC) - tai sveikatos ekonomikos, politikos ir socialinės apsaugos srityse besispecializuojanti privati įmonė.
SUSISIEKTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram